Przemyślenia

Bardzo często słyszę to „patologia, ale patole, pochodzi z patologicznej rodziny”itp określenia, jeszcze jakiś czas temu też używałam tych określeń w nadmiarze. Przeważnie tyczy to rodzin w których jest dużo dzieci, alkohol, przemoc, biednie żyją, brud, dzieci wychowują dzieci, żyją głównie z zasiłków od państwa itd. W pewnym momencie mojego życia, całkiem nie dawno zaczęło mnie drażnić tak częste używanie tych wyrażeń, słów i zaczęłam rozmyślać czym tak właściwie jest patologia jaka jest jej definicja. Na samym początku przypomniało mi się, że będąc w ciąży leżałam w szpitalu na oddziale patologii ciąży. Tak więc tu już nasunęło mi się pewne pytanie „Dlaczego ten oddział się tak nazywa?”. Leżałam tam ponieważ miałam cukrzycę ciążową, a na tym oddziale badali czy z moim dzieckiem wszystko prawidłowo się rozwija. Przyszła mi taka myśl, że patologia to jakieś odstępstwo od normy, nieprawidłowość, która nie powinna mieć miejsca. Później pomyślałam, że mówi się np. zmiana patologiczna czyli nieprawidłowa, nie dobra, odbiegająca od standardów. I tak drążąc ten temat poszukałam definicji słowa patologia oraz wyrażenia rodzinna patologiczna. Przeczytałam definicję oraz kilka artykułów na ten temat. Miedzy innymi dowiedziałam się, że jest pojęcie rodziny dysfunkcyjnej oraz rodziny patologicznej oraz co najważniejsze, że każda rodzina patologiczna jest rodziną dysfunkcyjną, ale nie każda rodzina dysfunkcyjna jest patologiczną.

Po całej tej lekturze, oraz moich przemyśleniach doszłam do bardzo zaskakujących wniosków, a właściwie nie aż takich zaskakujących po prostu sobie to uświadomiłam. Pochodzę z rodziny patologicznej, mimo tego, że nie chodziłyśmy głodne, zawsze czysto ubrane, bez śladów pobić, to ojciec był, jest i będzie alkoholikiem, stosował przemoc wobec naszej mamy. To klasyczna rodzina patologiczna. I myśląc o rodzinie bliższej, dalszej oraz znajomych też kilka rodzin patologicznych by się znalazło.

I poczułam się bardzo głupio nie dlatego, że pochodzę z rodziny patologicznej, ale dlatego, że swoją oceną innych mogłam w ten sposób bardzo te osoby skrzywdzić. Bo to, że ktoś ma więcej dzieci, biedniej żyją i nie stać ich na nowe ubrania, czy nie mają co jeść itp. wcale nie oznacza, że to rodzina patologiczna być może dysfunkcyjna. Nie wszędzie alkohol leje się strumieniami, nie zawsze stosowana jest przemoc itd. No, ale niestety często używamy słów, wyrażeń, których tak na prawdę nie znamy znaczenia, na przyszłość postaram się być rozważna. Nie oceniać wszystkich jedną miarą.

2 myśli na temat “Przemyślenia

  1. Piękne, szczere wyznanie. jako nauczyciel pracowałam latami także na świetlicy popołudniowej z dziećmi, właśnie z rodzin dysfunkcyjnych. Tam gdzie byli w jakiś sposób wychowawczo niewydolni. Alkoholizm, wielodzietność i brak środków finansowych na zaspokojenie potrzeb. Brak opieki i pomocy w lekcjach w rozmowach wychowawczych… One tam bawiły się, uczyły, odrabiały prace domowe pod kontrolą i wsparciem nauczyciela. Wspólnie przygotowywały posiłki i razem jedliśmy kolację. Ustalali zasady i przestrzegali. Mała szkolna rodzinka. A patologia to bicie żony, dzieci, ucieczki w nocy oknami, rozboje.. Wszelaka przemoc … A to, że ktoś ma sześcioro dzieci to na pewno nie patologia, może wystąpić jakaś dysfunkcja, ale nie musi.

    Polubione przez 1 osoba

  2. Na wiedze nigdy nie jest za pozno. Cale zycie sie czegos uczymy. Im wiecej przezywamy, im wiecej doswiadczamy, tym bardziej poszerzaja sie nasze horyzonty. Niezyjacy juz ojciec mojego syna pochodzil z rodziny, ktora byla zarowno patologiczna, jak i dysfunkcyjna. Moj obecny mąż pochodzi z Indii, z rodziny moze nie biednej (jak na tamtejszy poziom biedy), ale na pewno ledwo wiazacej koniec z koncem. Dla wielu ludzi, szczegolnie Polakow, samo pochodzenie z Indii oznacza patologie… Bardzo latwo popasc w stereotypowe myslenie. Tak jest latwiej, bo przeciez samemu pomyslec jest ciezej. Brawo za przyznanie sie przed sama soba i przed nami! ❤

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s